Plug za snijeg RPS 5P predstavlja snažno rješenje za profesionalno zimsko održavanje velikih saobraćajnih površina. Razvijen je za intenzivno čišćenje snijega u zahtjevnim zimskim uslovima, gdje su velika radna širina, visoka produktivnost i pouzdana zaštita opreme od posebnog značaja.
Konstrukcija se sastoji od četiri osnovna segmenta i dodatnog preklopnog krila. Upravo ovo krilo predstavlja jednu od najvažnijih karakteristika modela RPS 5P, jer omogućava povećanje širine tokom čišćenja, a njegovim preklapanjem smanjuje se ukupna širina pluga za transport.
Širina pluga kreće se od 4,4 do 5,2 metra, što omogućava efikasno pokrivanje širokih saobraćajnih površina u jednom prolazu. Zbog velikog radnog učinka RPS 5P je posebno pogodan za autoputeve, magistralne puteve i druge površine na kojima je potrebno brzo ukloniti velike količine snijega.
Robusna konstrukcija omogućava rad pri većim brzinama čišćenja. Četiri nezavisna segmenta istovremeno omogućavaju bolje praćenje površine kolovoza i prilagođavanje neravninama tokom rada.
Plug se može zakretati do 36°, dok bočni nagib do 10° omogućava prilagođavanje poprečnom nagibu kolovoza. Ugao noža od 20° doprinosi efikasnom odvajanju i usmjeravanju snijega.
Za siguran rad koristi se višestruki sistem zaštite koji kombinuje čvrste njihajuće veze, prednapregnute opruge i hidraulični protivudarni sistem. Kada segment naiđe na prepreku, pomjera se unazad i prema gore, a nakon prelaska prepreke automatski se vraća u radni položaj.
Sistem omogućava preskok prepreka do 120 mm, čime se smanjuje mogućnost oštećenja pluga i vozila pri nailasku na šahtove, spojeve kolovoza i druge prepreke.
Upravljanje se obavlja hidraulično direktno iz kabine vozila pomoću upravljačke ručice i/ili LCD ekrana. Za pogon se može koristiti hidraulični sistem vozila ili zasebni elektrohidraulični EHS sistem montiran na plug.
Montaža je moguća preko montažne ploče A/5 ili B/3, kao i preko priključka u tri tačke. Konstrukcija se može prilagoditi i različitim vrstama odgovarajućih vozila i radnih mašina.
Standardno se ugrađuju čelični Hardox 450 noževi visoke otpornosti na habanje. U zavisnosti od zahtjeva korisnika i vrste površine, moguća je ugradnja gumenih, poliuretanskih ili kombinovanih noževa.
Zahvaljujući velikoj radnoj širini, preklopnom krilu, višesegmentnoj konstrukciji i pouzdanom sistemu zaštite, RPS 5P je namijenjen profesionalnim zimskim službama kojima su potrebni veliki učinak, brzina i pouzdanost pri čišćenju velikih površina.
- Proizvođač
- Riko Ribnica
- Model
- RPS 5P
- Tip
- Veliki višesegmentni plug za snijeg sa preklopnim krilom
- Širina pluga
- 4,4–5,2 m
- Broj osnovnih segmenata
- 4
- Preklopno krilo
- 1
- Zakretanje
- 0–36°
- Bočni nagib
- 0–10°
- Ugao noža
- 20°
- Preskok prepreke
- 0–120 mm
- Pogonski sistem
- Hidraulični ili elektrohidraulični EHS
- Upravljanje
- Iz kabine vozila
- Kontrola
- Upravljačka ručica i/ili LCD ekran
- Sistem zaštite
- Njihajuće veze, prednapregnute opruge i hidraulična zaštita od udara
- Sigurnosni ventil
- Protivudarni
- Standardni noževi
- Čelični Hardox 450
- Opcioni noževi
- Gumeni, poliuretanski ili kombinovani
- Priključak
- Montažna ploča A/5, B/3 ili priključak u tri tačke
- Hidraulična instalacija
- Sa brzim spojnicama
- Potporne klizaljke
- Da
- Potporni točkovi
- Dodatna oprema
- Potporne noge
- 2
- Bočni odbojnici
- Lijevi i desni
- Svjetlosna signalizacija
- Dodatna oprema
- Zaštita od snijega
- Gumena zavjesa ili PVC cerada opciono
- Boja
- RAL 2011
- Namjena
- Profesionalno čišćenje snijega
- Primjena
- Autoputevi, magistralni putevi i velike saobraćajne površine